Kako spriječiti šumski požar

Dolaskom ljepšeg i toplijeg vremena započinje čišćenje zelenih površina od korova i raslinja. Ako ste se odlučili za paljenje, učinite to oprezno i ne ostavljajte vatru bez nadzora i nikako 𝗡𝗘 𝗣𝗔𝗟𝗜𝗧𝗘 tijekom jakog vjetra.

Osnovni savjeti za građane:
🔥 Ne palite vatru za vrijeme jakog vjetra, u blizini objekata ili šume.
🔥 Prilikom spaljivanja korova i suhe trave, potrebno je osigurati sredstva za gašenje (posude s vodom, naprtnjače, priručna sredstva).
🔥 Po mogućnosti o paljenju suhih površina obavijestiti vatrogasnu postrojbu ili najbliže dobrovoljno vatrogasno društvo, 𝗽𝗼𝘇𝗶𝘃𝗼𝗺 𝗻𝗮 𝗯𝗿𝗼𝗷 𝟭𝟭𝟮 𝗶𝗹𝗶 𝟭𝟵𝟯 i osigurati dežurstvo.
🔥 Biljni otpad nemojte paliti u šumama I lovištima.
🔥 Očistite prostor oko mjesta predviđenog za spaljivanje, kako biste spriječili širenje požara (u krugu od najmanje tri metra).
🔥 Spaljivanje nikako ne smiju raditi starije i teže pokretne osobe same.

Ne zaboravite!
Udisanje i malih količina dima značajno smanjuje motoričke sposobnosti i može biti pogubno! Kontaktirajte Vama najbliže vatrogasno društvo i dogovorite spaljivanje pod njihovim nadzorom.